1. Nobina Sverige /
  2. Nyheter /
  3. Festivaltrafik med feeling på Sweden Rock

Festivaltrafik med feeling på Sweden Rock

Sweden Rock 2025 är igång och Nobina är på plats med bussar och förare! En vecka om året lämnar Fredrik Lövström skolbussen i Höganäs för att ratta hårdrockare mellan camping och scen på Sweden Rock. Biljettarmband, nattpass och tysk metal – jobbet har blivit sommarens höjdpunkt.

Sweden Rock 2022 område och publik med trafikledare

FAKTA SWEDEN ROCK 2025

*****

 

*Traffic Routing and Information Platform,  Nobinas egen realtidsplattform för ersättningstrafik och tillfälliga trafiklösningar

Hårdrock, klassisk rock, metal och blues. Under fyra dagar i juni fylls den lilla orten Norje utanför Sölvesborg med tiotusentals musikälskare – och med dem följer en hel logistikapparat av förare, bussar och trafikledare. Nobina är på plats med runt 70 förare och 33 bussar som tillsammans ser till att festivaltrafiken rullar dygnet runt.

Fredrik Lövström har kört Sweden Rock fyra somrar i rad – och ser redan framemot den femte. Han brukar vara på plats ett par dagar innan festivalen börjar för att hjälpa nya förare att komma in i jobbet. Förarna får grundläggande information innan, men mycket löser man på plats. Det är en del att hålla koll på som linjer, hållplatser och tider.

Under själva festivalen kör han helst kvälls- och nattpass – då är det mest fart.

– Det blir som en minisemester – fast man jobbar och får lön, säger Fredrik.

Bussarna kör skytteltrafik mellan campingplatserna och festivalområdet. Vissa linjer har flera stopp, andra går direkt. Allt beror på efterfrågan och trafiken. Ibland kan en kort sträcka ta över 30 minuter.

– Det är inte bussarna som är problemet – det är personbilar och motorcyklar som kör lite hur som helst. Men folk är tålmodiga. De vet vad som väntar på andra sidan.

Alla förare bor tillsammans på ett vandrarhem i Olofström, precis vid en liten sjö.

–Här får man tid att umgås, prata och faktiskt lära känna varandra. Det blir en helt annan gemenskap.

Men det roligaste är ändå att möta alla festivalbesökare, menar Fredrik. De består av allt från barn till pensionärer och många återkommer år efter år.

– Det går inte riktigt att jämföra med vanlig linjetrafik. Visst, de har druckit en del och är glada, men det är så mycket positiv energi. Alla är peppade, trevliga och bara allmänt lyckliga över att vara där. Det smittar av sig. Som förare behöver man bjuda på sig själv och bidra till den goda stämningen. Det går inte att vara sur och bitter – man är liksom en del av upplevelsen för de som åker med.

Fredriks egna favoritband är Volbeat och Rammstein. Det första året han körde, 2021, fick förarna komma in på festivalområdet. Nu får de lyssna utanför, men det går lika bra det.

– Det här är det roligaste jag har gjort! Om du vill testa att köra eventtrafik - börja med Sweden Rock. Det är här allt händer.

Några frågor till Jens Lindström, affärschef Extratrafik på Nobina

Hur får man tag på bussar och fordon till stora event som Sweden Rock?
– Nobina har en stor egen kapacitet men sen har vi också viktiga samarbetspartners runt om i landet. Det är vår styrka, att vi vart som helst i landet kan få till en bra och kvalitativ trafiklösning med resenärsinformation och biljettförsäljning, säger Jens Lindström och fortsätter:
– Det är ett långsiktigt samarbete med våra samarbetspartners.

Har det funnits några utmaningar på vägen?
– Det här är en stor logistiklösning, allt från bussar och förare till uppställningsplatser. Det finns utmaningar, men det är det här vi är bra på så vi hanterar det.

Har man planer på On demand - att resenären kan beställa bussen när den behövs, utan fast tidtabell?
– Absolut. Det är en produkt som vi erbjuder för de här eventen så man kan ha en mer friflytande lösning där resenärer själva får förfoga över tabellen. Vi har testat det på ett internt evenemang, så vi ser framåt att det här är något som kommer att bli mer vanligt av.

Nobinas affärsområde Extratrafik har också hand om ersättningstrafik: Flyttar ni bussar i ersättningstrafik till sådana här typer av evenemang?
– Både ja och nej. Vi har avtal med ersättningstrafik i stora delar av landet, och det är inte så att vi tar resurser från andra delar, däremot skulle det kunna påverka om det blir en större akut störning i närområdet, säger Jens Lindström.

Hur lång tid det tar att planera trafiklösningar för större event?
– Generellt börjar vi planera 3 till 12 månader i förväg. Är det en lösning som kräver väldigt många bussar kräver det lite mer långsiktig planering från vår sida.

Copyright Nobina 2025